Dnia 24 października w związku z nowelizacją Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, czyli tzw. Ustawy Kamilka, nasza szkoła wzięła udział w warsztatach organizowanych przez Powiatowy Urząd Pracy w Piszu, mających na celu uświadomienie uczniom zagrożeń wynikających ze stosowania agresji i przemocy w szkole. Zajęcia przybliżyły uczniom skalę tego niebezpiecznego zjawiska i możliwości ochrony przed nim.
Warsztaty "Stop agresji"
Międzyszkolna Liga "Dwa Ognie"
W dniu 29 października byliśmy współorganizatorami Międzyszkolnej Ligi „Dwa ognie”. Wspólnie z MGOSiR Pisz oraz Szkołą Podstawową nr 4 w Piszu zorganizowaliśmy turniej o Puchar Dyrektora ZEOSiP w Piszu.
W zawodach wzięło udział ponad 70 uczniów z klas 1- 3. Rozegrano 9 emocjonujących spotkań. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:
1. SP nr 1 Pisz;
2. SP nr 2 Pisz;
3. SP Hejdyk;
4. SP Kocioł Duży;
5. SP nr 4 Pisz;
6. SP Liski.
"Milion dzieci modli się na Różańcu"
Nasza szkoła po raz trzeci wzięła udział w akcji "Milion dzieci modli się na różańcu ". Modliliśmy się o pokoj i jedność na całym świecie...
Wybory do SU 2024/2025
15 października odbyły się wybory do SU, którego opiekunem w tym roku jest pani Izabela Kozioł - Sawicka.
przewodnicząca SU - LENA SAWICKA
zastępca - OLGA ZAWADZKA
skarbnik - MAJA SZCZEPAŃSKA
Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca
16 października 2024r. w ramach obchodów Europejskiego Dnia Przywracania Czynności Serca, uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w warsztatach pierwszej pomocy przedmedycznej z zakresu resuscytacji krążeniowo - oddechowej.Celem inicjatywy była popularyzacja wiedzy na temat zasad udzielania pierwszej pomocy.Koordynatorką akcji w naszej szkole była pani E. Skrodzka.
Dzień Patrona
"Dobrze spełniać to co ode mnie zależy, a dobrze znosić to, co ode mnie nie zależy... oto jest cała doskonałość i źródło prawdziwego szczęścia na świecie." - Maksymilian Maria Kolbe
15 października obchodziliśmy także Dzień Patrona - świętego Maksymiliana Maria Kolbego. Uczniowie z klas IV-VII, pod kierunkiem pani Iwony Parzych i pani Anny Jankowskiej zaprezentowali piękne wiersze opowiadające o św. Maksymilianie. Obejrzeliśmy również wspólnie krótki film o naszym patronie.
W tym wyjątkowym dniu ogłoszone zostały również wyniki IV Szkolnego Konkursu "List do świętego Maksymiliana" oraz III Szkolnego Konkursu Plastycznego "Nasz patron - święty Maksymilian".
Dzień Edukacji Narodowej
15 października zgodnie z tradycją obchodziliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie z klas IV-VIII pod kierunkiem pani I. Kozioł - Sawickiej i pani M. Kakowskiej, zaprezentowali krótką historię powstania DEN oraz zaśpiewali piosenki związane z tym szczególnym dniem. Na zakończenie uczniowie złożyli życzenia nauczycielom i pracownikom szkoły.
Ślubowanie klasy I
15 października odbyła się ważna uroczystość dla naszych pierwszaków. Nasi pierwszoklasiści oficjalnie stali się uczniami Szkoły Podstawowej im. św. Maksymiliana M. Kolbego w Kotle Dużym. Tego dnia odbyło się uroczyste ślubowanie i pasowanie na ucznia. Pierwszaki pod kierunkiem swojej pani wychowawczyni Emilii Skrodzkiej oraz pani Agnieszki Bajno, zaprezentowali piękny występ. Życzymy pierwszakom samych sukcesów w nauce i witamy w gronie uczniów naszej szkoły!
"Podróże z klasą"
- 3
W ramach projektu "Podróże z klasą" wybraliśmy się na trzydniową wycieczkę w Góry Świętokrzyskie. Pierwsze kroki skierowaliśmy do Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, tam przenieśliśmy się w XIX wiek, poznaliśmy życie ówczesnych mieszkańców i odbyliśmy warsztaty w ramach zajęć " Częste mycie skraca życie". Kolejnym punktem programu były ruiny średniowiecznego zamku w Chęcinach. Dzieci z zapartym tchem słuchały opowieści przewodniczki, podziwiając piękno ziemi kieleckiej. Kolejny dzień to nieustająca wędrówka. Rankiem odwiedziliśmy Pałac Biskupów Krakowskich, gdzie zapoczątkowaną lekcją muzealną, podziwialiśmy XVII i XVIII- wieczne malarstwo i rzeźbę. Poznaliśmy także historię pobytu Legionów Polskich w Kielcach, które wraz z marszałkiem Józefem Piłsudskim torowały drogę do odzyskania niepodległości. Kolejny etap naszej wycieczki to spacer po Kadzielni, gdzie podziwiając widoki rozmawialiśmy o walorach przyrody nieożywionej. Następnie udaliśmy się w wędrówkę szlakiem Baby-Jagi, pokonując trasę na Łysą Górę, gdzie widok zapierał dech w piersi. Zarówno krajobraz, jak i gołoborza, budziły w nas zachwyt. Wymarsz zakończyliśmy wizytą na Świętym Krzyżu-Klasztorze Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej. Zmęczeni, ale radośni, gotowi byliśmy na realizację programu dnia następnego, gdzie wybraliśmy się podziwiać zabytkowe budowle kieleckiej starówki, a później "odwiedziliśmy Henryka Sienkiewicza" w jego posiadłości, w Oblegorku. Poznaliśmy historię powstania lektury "W pustyni i w puszczy", jak i bogaty życiorys samego pisarza. Niestety, wszystko co dobre szybko się kończy, więc bogatsi w nową wiedzę i doświadczenia, wróciliśmy do domów.
Wycieczka w ramach projektu "Podróże z klasą" została dofinansowana przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.
Teatrzyk profilaktyczny
W piątek 27 września zawitali do naszej szkoły artyści Teatru Profilaktycznego Edukacja i Animacja „MAGIK” z Białegostoku, z przedstawieniem "O tym jak przemoc i przezwiska zgubiły pewnego liska, czyli przygody Zajączka Tuptusia" Uczniowie dowiedzieli się, że dobroć, uprzejmość i pomoc mają w życiu wartość natomiast przemoc i wyzwiska zostawiają zawsze negatywne skutki. Dziękujemy za pozytywny przekaz.
Konkurs Patria Nostra
26 września, drużyna z naszej szkoły w składzie: Przemysław Chrostowski, Amelia Kapelańska, Julia Frąckiewicz oraz opiekun Anna Szymańska, zajęła II miejsce w Filmowym Konkursie Historycznym, organizowanym przez Fundację Patria Nostra. Zadaniem uczestników było przygotowanie minutowej pracy na zaproponowany temat.
Film pt. „Poległ Hubal” został zrealizowany na przełomie kwietnia i maja z udziałem uczniów i zaproszonych do współpracy rekonstruktorów – GRH Johannisburg oraz Szwadronu Kawalerii im. 10 Pułku Ułanów Litewskich w Piszu. Ogłoszenie wyników Regionu Północ odbyło się w czwartek 26 września podczas uroczystej gali w Toruniu. Nagrodzono łącznie ponad 80 drużyn z trzech województw.
Nasi reprezentanci odebrali szereg nagród za zajęcie 2. miejsca. Do szkoły przywieźli efektowną szablę ułańską w wygrawerowaną inskrypcją „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Zanim trafiła ona na scenie w ręce Przemka, został on w imieniu całej drużyny nominowany laureatem konkursu. Nagrodą drużynową jest zaproszenie na wycieczkę do Brukseli, zorganizowaną przez europosła Krzysztofa Brezję. Ponadto każdy z uczestników otrzymał przepięknie wydany egzemplarz Konstytucji RP, biało-czerwoną flagę i torbę upominków książkowych oraz rzeczowych.
Europejski Dzień Języków
26 września zgodnie z tradycją, już siódmy rok z rzędu! świętowaliśmy Europejski Dzień Języków. Przez cały tydzień uczniowie z klas IV- VIII tworzyli piękne, kolorowe plakaty z najważniejszymi informacjami oraz ciekawostkami o krajach europejskich. W tym roku podczas czwartkowych obchodów wybraliśmy się w językową podróż po Europie, podziwiając jej różnorodność kulturową. Uczniowie wcieli się w rolę przewodników przedstawiając multimedialne prezentacje o wybranych krajach. Na zakończenie oczywiście odbyła się kulinarna podróż po Europie. Koordynatorkami obchodów Europejskiego Dnia Języków w naszej szkole były panie: A. Jankowska i M. Kakowska. Serdeczne podziękowania dla rodziców za pomoc w organizacji Europejskiego Dnia Języków.
Sprzątanie świata
20 września uczniowie z naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w akcji "Sprzątanie świata". Tematem tegorocznej edycji było "Na straży czystej ziemi". Zaczęliśmy od krótkiej lekcji ekologii. Kolejnym naszym działaniem było sprzątanie terenu wokół szkoły i pobliskiej okolicy.
Narodowe Czytanie 2024
Nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w akcji Narodowego Czytania, której patronuje prezydent RP z małżonką. Uczennice z klasy VIII czytały fragment "Kordiana" Juliusza Słowackiego. Akcję koordynowała nasza pani polonistka Izabela Kozioł- Sawicka.
XX Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza
- 3
Po raz dwudziesty, 14 czerwca 2024 r. w Szkole Podstawowej w Kotle Dużym, odbył się Turniej Piłki Nożnej.
I miejsce zajęła Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I stopnia w Piszu,
II miejsce- Szkoła Podstawowa im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Liskach,
III miejsce- Szkoła Podstawowa w Hejdyku
Gratulujemy!
Składamy serdeczne podziękowania sponsorom turnieju:
"Tombud" Tomasz Drężek
Gabinet Weterynaryjny Bartosz Świerczyński
Projekty z języka niemieckiego
W poniedziałek w Centrum Edukacji Nauczycieli w Łomży odbyło się podsumowanie tegorocznych konkursów i projektów organizowanych przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego.
Nasi uczniowie w tym roku szkolnym brali udział w projektach:
Im Netz der Brieffreundschaften - pisanie listów z uczniami z Włoch.
Auf der Reise nach Österreich –lekcja krajoznawcza o Austrii i wysłanie kartki świątecznej do prezydenta Austrii
Uczennice klasy 8 uczestniczyły też w konferencji online:
Mein Abenteuer in Deutschland-moja przygoda w Niemczech.
Ponadto brali udział w międzyszkolnych konkursach, za które zostali uhonorowani:
Andźelika Filipkowska zdobyła III miejsce w międzyszkolnym konkursie: Historische Meisterwerke in den DACHL-Ländern (collage z zabytkami krajów niemieckojęzycznych)
Amelia Kapelańska orzymała wyróżnienie w międzyszkolnym konkursie: Frohe Ostern –Lapbook
Gatulujemy talentu!
Zachęcamy do nauki języka niemieckiego!
Wycieczka do Malborka
11 czerwca uczniowie klas I-VIII, wybrali się na wycieczkę do Malborka. Zwiedziliśmy największą w Europie krzyżacką twierdzę. Przez 3 godziny przewodnik poprowadził nas przez korytarze i komnaty zamczyska. Widzieliśmy m.in. piękną komnatę, którą zamieszkiwał krzyżacki Mistrz, Zamek Wysoki z kościołem Najświętszej Marii Panny, Zamek Średni z wielką Komturią, Refektarzem, Pałacem Wielkich Mistrzów, Zamek Niski (Przedzamcze), a nawet krzyżackie toalety! Dowiedzieliśmy się o malborskim zamku wielu ciekawych rzeczy.
"Zaelektryzowani"
Po raz koleny gościliśmy w szkole "Zaelektryzowanych"- zasady fizyczne czy kwasy chemiczne. Tym razem mieliśmy doświadczenia z ciekłym azotem, rozkładem termicznym perhydrolu, były doświadczenia z czystym wodorem , zabawy z helem, gwałtowne spalanie lycopodium i wiele innych. Fizyka czy chemia w takim wydaniu bardzo się podobała małym i dużym. Zapraszamy na wiecej za rok
"Czytanie na polanie"
"Książka i możliwość czytania, to jeden z największych cudów ludzkiej cywilizacji”. W piątek 7 czerwca rekreacyjnie wyszliśmy ze szkolnych murów z książką pod pachą. Kolejny raz przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji wspierającej czytelnictwo #Czytanienapolanie. Uczniowie z zapartym tchem słuchali czytanych, przez swoich kolegów, opowieści.
Wycieczka do Pisza klas 0-III
- 2
W zeszłym tygodniu ,nasze najmłodsze klasy wraz z paniami wychowawczyniami, wybrały się na wycieczkę do Pisza. Pierwszym punktem wyprawy była wizyta w Komendzie Powiatowej PSP w Piszu. Dzieci zwiedziły komendę, dowiedziały się wielu ciekawych rzeczy o pracy strażaka. Następnie popłynęły statkiem "Smętek" po rzece Pisie.